Jak překonat zimní splín? 6 tipů, na co se zaměřit nejen v jídelníčku
Ani v zimě nezapomínejte na vyvážený jídelníček
Sacharidy jsou primárním zdrojem energie a přispívají k udržení dobré nálady. Mezi vhodné zdroje sacharidů patří rýže, těstoviny, brambory či batáty a vhodně zvolené pečivo.
Pokud si s jeho výběrem nevíte rady, podívejte se do našeho článku, který vám s výběrem pečiva pomůže. Vyzkoušejte ale také méně tradiční varianty příloh, jako je pohanka, pšenice nebo jáhly. Z těchto obilovin můžete připravit i skvělou snídani.
Ranní misku bílého jogurtu s müsli vyměňte za kaši, která v chladných dnech příjemně zahřeje. Zkuste třeba pohankovou kaši s dýňovým pyré.
Ke každému jídlu také přidejte zdroj bílkovin. Jezte maso či jeho alternativy, ryby, mléčné výrobky a luštěniny.
Třetí, ale neméně důležitou makro živinou jsou tuky – zaměřte se na tučnější ryby, ořechy, semínka a másla z nich.
V ideálním případě se pokuste držet zásad zdravé výživy a dostat všechny tří základní makroživiny do každého jídla dne. To vám pomůže s pocitem sytosti a je prevencí častých chutí na sladké.
Ovoce a zeleninu vybírejte z lokálních zdrojů
V dnešní době můžete vybírat ovoce a zeleninu bez ohledu na aktuální sezónu. A tak snadno podlehnete pokušení a v lednu kupujete borůvky či maliny, papriku a rajčata, jejichž ceny se šplhají do astronomických výšin.
Ve skutečnosti můžete ulevit peněžence a do jídelníčku zařadit sezónní druhy ovoce a zeleniny. Pravdou je, že živin často obsahují více než ty plodiny, které k nám cestují přes půl světa. Další a stejně důležitý faktor je větší udržitelnost a menší ekologická zátěž. V neposlední řadě jsou také chutnější.
Čím si jídelníček zpestřit? V zimě má svoji sezónu kořenová zelenina, jako je řepa, mrkev nebo celer. Perfektní jsou teplé zeleninové saláty nebo pečená zelenina v troubě.
Jak správně skladovat kořenovou zeleninu a jak ji vybrat zjistíte v jednom z našich dřívějších článků.
Z receptů vyzkoušejte třeba populární hummus s řepou. Výborné jsou i palačinky z červené řepy nebo mrkvový krém se zázvorem.
Podpořte zdravým jídelníčkem svůj imunitní systém
Zimní období přináší kromě obvyklých večerů s hrnkem čaje a knížkou také, o poznání méně populární, častá nachlazení a nemoci. Proto možná přemýšlíte, jak to udělat, aby si na vás bacily jen tak nepřišly?
Do svého jídelníčku proto zařaďte třeba fermentované potraviny. Více o jejich benefitech a praktickém využití si můžete přečíst v tomto článku. Mezi fermentované potraviny patří i kysané mléčné výrobky. Které byste měli ochutnat, zjistíte v našem dalším článku.
Mezi další známé „posilovače” imunitního systému patří česnek, zázvor nebo citrusy. Připravte si třeba salát s fetou, řepou a pomerančem.
Ani v zimě nezapomínejte na pitný režim
Mnoho z nás má v zimních měsících méně pít, pocit žízně není tak silný. Chybou by ale bylo pitný režim odbývat. Voda tvoří v dospělém lidském těle 50–60 % a je nepostradatelnou součástí každé buňky. Zabezpečuje důležité tělesné funkce a odehrávají se v ní metabolické procesy. Není tedy divu, že dostatečný pitný režim je klíčový i pro kvalitu života celkově.
Více o důležitosti pitného režimu si můžete přečíst v dalším našem článku. Že vám v zimě voda nechutná? S naplněním pitného režimu mohou pomoci neslazené čaje, ale i vývary.
Nezanevřete na pohyb
Krátké dny a pošmourno zrovna nelákají k dlouhému trávení času venku. Proto nám v zimě přirozeně ubývá pohybu, což se může projevit nechtěnými kily navíc.
Pohybovou aktivitu vyberte tak, aby vás bavila. Není nutné trávit hodiny ve fitku, pokud vám to není blízké a do každé návštěvy byste se museli nutit. A brzy byste toho zase nechali, kromě toho byste si akorát zadělali na špatnou náladu.
Pohyb do každého dne můžete dostat i v případě, že nemáte moc času na zbyt. Zkuste zařadit přirozený pohyb do každého dne. Ignorujte výtahy nebo eskalátory, cestou do práce vystupte o pár zastávek dříve a raději se projděte.
Zahřejte se jídlem
Kromě sauny, která je v zimě rozhodně velmi příjemná se můžete zahřát i jídlem. Zatímco v létě vás lákají pestrobarevné saláty a lehká jídla, v zimních měsících je tomu přesně naopak. Instinktivně všichni tíhneme spíše k teplému jídlu, které zahřeje. Abyste se v mrazivých dnech opravdu rozehřáli, připravte si některé z těchto zahřívacích jídel.
K snídani si připravte teplý ovesný crumble se sezónním ovocem.
K rychlému a zdravému obědu si připravte pečené kuře se zeleninou z jednoho plechu nebo vegetariánskou tikka masalu. Rychlá a jednoduchá večeře v podobě bramborové fritaty s bazalkovým pestem vás zasytí i zahřeje.