Víte, které kysané mléčné výrobky byste měli ochutnat?
Víte, které kysané mléčné výrobky byste měli ochutnat?
Jsou kvalitním zdrojem bílkovin, vápníku, vitaminů a také probiotik: to jsou živé bakterie, které působí blahodárně na naše zažívání.* Jak si mléčné výrobky vybrat, proč je vlastně jíst a jak je do jídelníčku zapojit, aby chutnaly opravdu všem? Dozvíte se v dnešním článku.
Které výrobky do této skupiny patří a jak se vyrábí?
Zakysané mléčné výrobky vznikají kysáním mléka, podmáslí nebo smetany pomocí přidaných mikroorganismů.
Zakysáním se mléčný výrobek stane snadněji stravitelným. Takové jogurty si pak často mohou dopřát i lidé, kteří trpí lehčí formou laktózové intolerance. I přesto jsou pro vaše trávení problémem? Dnešní sortiment bezlaktózových alternativ je dostatečně široký. Prozkoumejte třeba nabídku privátních značek BILLA Free a BILLA BIO.
NA VÝBĚR MÁTE:
- jogurty/jogurtové nápoje
- kefír/kefírové mléko
- kysané podmáslí
- acidofilní mléko
Čím se jednotlivé výrobky liší? Nejdůležitější je druh obsažených probiotických bakterií, dále se liší obsahem tuku, zpracováním nebo přítomností ochucující složky.
S čím vám zakysané mléčné výrobky mohou pomoci a proč je jíst?
- Posilují imunitu: probiotika pozitivně ovlivňují složení střevní mikroflóry. To má zásadní vliv na funkci imunitního systému a snadné zažívání. Pomoci tak mohou například při problémech se zácpou.
- Obsahují vápník, který je důležitý pro zuby a kosti. Kyselost mléčných výrobků zvyšuje už tak skvělou využitelnost.
- Jak bylo zmíněno výše, jsou zdrojem velice kvalitních plnohodnotných bílkovin.
* Viz informace uvedené na obalech konkrétních výrobků.
Jak si ale vybrat?
Díky výše zmíněným benefitům by kysané mléčné výrobky měly být každodenní součástí jídelníčku dětí i dospělých. Kvůli obsahu cukru je ale ideální vybírat produkty „bílé“, neochucené. Že vám bílé varianty nechutnají? Doslaďte si je například ovocem.
Uvedené druhy je nejlepší střídat, abyste z jejich pozitiv vytěžili co nejvíce. Pokud vám nechutnají všechny, vyberte alespoň některé.
A jak je zařadit do jídelníčku?
- Kefír nemusíte jen pít. Už jste jej zkusili přidat do snídaňových lívanečků? Nebudete litovat. Těsto bude krásně vláčné a nadýchané.
- Nebo si z něj připravte chutné smoothie: skvěle chutná s banánem nebo lesní směsí. Ovocem ale šetřete, ať vaše svačina není náloží cukru.
- Jogurt nemusíte jíst jen k snídani s müsli. Snadno ho využijete v lehkých dipech k masu nebo do salátové zálivky.
- Jogurt také dodá vláčnost těstu při pečení moučníků. Plusem také je, že tím pádem můžete ubrat tuku.
- V letních měsících si z jogurtu připravte osvěžující nanuky.
TIP NA ZÁVĚR:
Probiotika (bakterie mléčného kvašení) se potřebují něčím živit, stejně jako my lidi. Proto abychom jejich pozitivní působení podpořili, je třeba myslet na dostatečný příjem tzv. prebiotik. Prebiotikum je nestravitelná složka jídelníčku, kterou lépe budete znát pod názvem vláknina.
Nezapomínejte proto na dostatek celozrnných produktů (celozrnné pečivo, celozrnné varianty příloh), luštěnin a těstovin z nich, oříšků, semínek, ovoce a zeleniny. Zkrátka pestrý jídelníček nadevše.