Kouzlo sezonních potravin
Jahody
Kdo by nemiloval jahodovou marmeládu, bublaninu nebo knedlíky. Tyto voňavé plody jsou plné vitamínu C, A, B a dokonce i E! I když zbožňujete klasické jahodové recepty, nebojte se je trochu ozvláštnit, jako třeba tento džem s vanilkou a tymiánem.
Jahody jsou výtečné čerstvé, ale i v podobě rozvaru k dochucení kaší nebo dezertů. Zkuste třeba tuto lákavou panna cottu!
Chcete jíst české jahody po celý rok? Klidně! Zamrazte si očištěné kousky a po částech pak “uždibujte” celý rok. Při takovém uskladnění se hodí na pečení moučníků nebo přípravu sladkých omáček ke zmrzlinám a jiným dezertům.
Ředkvičky
Krásně barevné a křupavé – ano, řeč je o ředkvičkách. Rostou velmi rychle, v pařeništi jim stačí zhruba dva týdny. Sázet je mohou farmáři ve chvíli, kdy přestane klesat teplota pod nulu. Nakrájejte si je na plátek čerstvého chleba s máslem, přidejte hrst ředkviček do salátu nebo vyzkoušejte tuto skvělou krémovou polévku.
Koupili jste celý svazek ředkviček a listy už pomalu míří do koše? To by byla velká chyba! Ředkvičkové listy můžete přidat do salátů, do smoothies nebo využít na přípravu pesta. Mají lehce štiplavou chuť a jsou nabité vitamíny C, A a E. Lidové lékařství je prý dokonce doporučovalo při infekci zažívacího traktu. Vyhodíte příště ředkvičkové listy? Věříme, že ne. :)
Chřest
Chřestová sezona nám už nějakou dobu běží a ještě chvilku tu bude. Veškeré pěstování je letošním suchem zasaženo, chřest nevyjímaje. Stále ale máme dostatečnou úrodu, abychom si tuto pochoutku mohli dosyta užívat.
Chřest, lidově také “špargl”, býval servírován už samotným faraonů, dokonce je k vidění na různých freskách. Po 2. světové válce jeho pěstování v našich krajinách sice zaniklo, ale v posledních letech zase sílí a řada z nás se na chřestovou sezonu každoročně těší.
Nejklasičtější úpravou této zeleniny je rychlé povaření. Chřest se pak podává s vařeným bramborem a holandskou omáčkou. My pro vás máme i méně tradiční recepty, jako krémovou polévku, kuřecí salát s chřestem nebo vejce Benedikt s holandskou omáčkou.
Kedlubna
Kedlubny mohou být na pěstování trochu oříšek, ale díky šikovným českým farmářům si je můžeme vychutnávat už teď, aniž by urazily obrovské vzdálenosti. Tato košťálová zelenina obsahuje velkou spoustu sodíku, draslíku, hořčíku a železa. Vychutnejte si ji jen tak za syrova jako svačinku nebo v podobě carpaccia.
Mimochodem, v Česku lze vypěstovat odrůdu této zeleniny s názvem Gigant. Může vážit až 5 kilo! Jak doma říkáte tomuto křupavému plodu? Kedluben, kedlubna nebo třeba kedlub? :)
Červená řepa
Máte rádi červenou řepu? My rozhodně ano! Dá se využít ve spoustě receptů, které díky své barvě rozveselí a přidá jim i spoustu nutričních hodnot. Její sezona začíná spíše až začátkem července, ale rozhodně se na ni vyplatí pár týdnů počkat. Je možné ji sklízet několikrát a díky tomu můžeme mít čerstvou řepu od začátku července až do prvních nočních mrazů. Dokonce není složitá ani na domácí pěstování. Pokud máte zahrádku, určitě to zkuste!
Připravit z ní pak můžete carpaccio, výživnou šťávu, raw špagety, polévku nebo dokonce i palačinky. Zapomeňte na její chuť ze školní jídelny a pusťte se do vaření. Budete mile překvapeni. Stejně jako u ředkviček, ani řepové listy nemusíte vyhazovat. Nejsou ideální k syrové konzumaci, ale pokud je povaříte nebo prohodíte na pánvi, budou skvělou zeleninovou přílohou plnou barev!
Title photo by Monika Grabkowska on Unsplash