Blíží se masopustní neděle! Víte, které speciality byste si měli uvařit?
Tradice: tanec, hojnost a veselí
Masopustní neděle je pověstná tancem. Po slavnostním obědě se lidé vždy bavili a tancovali až do rána. Pořádaly se také různé taneční zábavy. Letošní masopustní neděli můžete oslavit tancem alespoň s těmi nejbližšími.
Tučný čtvrtek předchází masopustní neděli a letos připadá na 11. února. Právě v tento den začíná příprava na víkendové hodování – vaří se, peče a smaží se tradiční masopustní koblihy. Už na Tučný čtvrtek se lidé dobře najedí, aby byli po celý rok plní síly. Často se pořádaly zabijačky, což jasně značí, že mezi oblíbená jídla patřila jelita, také jitrnice, ovar, zabijačková polévka, huspenina, klobásky nebo škvarky. Smažily se řízky, jedly se droby s masem, pro tento den je také typické naše tradiční vepřo knedlo zelo, zkrátka na Tučný čtvrtek si lidé dopřávali vepřové hody jak se patří.
Tradiční maškarní průvod, který známe z období masopustu se pořádá v úterý po masopustní neděli, letos tedy 16. února. K masopustnímu úterý patří karneval, během kterého se lidé převlékají do různých masek, skotačí a tančí v průvodu procházejícím městem či vesnicí. V noci pak vždy zatroubí ponocný na roh a rozpustilí lidé se rozejdou do svých domovů.
Pak již přichází Popeleční středa, která ukončuje veškeré radovánky a hojnost v jídle a pití. Nastává totiž čtyřicet dní dlouhý půst, který končí devět dní před Velikonocemi. Pro tento den je typická konzumace mastných rohlíků s kávou či mlékem, které se jedly k snídani. Oběd už byl dietní, většinou si lidé připravovali čočku s vajíčkem, pečené brambory, krupicovou kaši nebo jen chléb se sýrem.
Tipy na masopustní hostinu
ŠKVARKOVÉ ŠNEKY
- 250 g hladké mouky
- 250 g celozrnné mouky
- 300 g škvarků
- 50 g mletých škvarků
- ½ lžičky soli, trochu kmínu
- 250 ml vlažného mléka
- 1 lžička cukru
- 1 kostka čerstvého droždí
- 80 g rozpuštěného másla
- rozpuštěné sádlo na potření šneků
- 2 žloutky + 1 vejce na potření
Nejprve si připravte kvásek smícháním droždí, trochy mouky, trochy vlažného mléka a cukru. Nechte jej 15 minut vykynout. Přidejte zbylé mléko, máslo, mouku, sůl, 2 žloutky a mleté škvarky. Vymíchejte těsto, které nechte kynout. Celé škvarky budete přidávat až jako náplň.
Vykynuté těsto rozválejte na pomoučeném vále a nakrájejte si tenké dlouhé obdélníkové placičky, které potřete rozpuštěným sádlem a plňte celými škvarkami. Pak je stočte do rolády, kterou ještě nakrájejte na tenké plátky. Šneky upravte do patřičného tvaru, položte na pečicím papírem vyložený plech, potřete rozšlehaným žloutkem a posypte kmínem. Pečte dozlatova.
Masopustní koblihy napíchnuté na hůlce
POCTIVÉ MASOPUSTNÍ KOBLIHY
- 600 g hladké mouky
- 1 čerstvé droždí
- 250 ml vlažného mléka
- 4 žloutky
- 80 g krupicového cukru
- 60 g rozpuštěného másla
- olej na smažení
- moučkový cukr na posypání
- povidla nebo džem na plnění koblih
- může být i skořice, vanilka nebo kůra z citronu
- špetka soli
Z trochy vlažného mléka, lžíce cukru, špetky soli, dvou lžic mouky a rozdrobeného droždí umíchejte kvásek, který nechte v teple pořádně vykynout. Přibližně po 10 až 15 minutách by mělo být hotovo. Poté smíchejte kvásek s moukou, rozpuštěným a vychladlým máslem, zbylým mlékem, cukrem, žloutky a nakonec přidejte i trochu kůry z citronu nebo třeba vanilky. Vypracujte vláčné těsto, které nechte asi hodinu kynout na teplém místě v míse přikryté utěrkou.
PLNĚNÉ KOBLIHY (SMAŽENÉ I S NÁPLNÍ)
Pokud si kupujete koblížky, nelze si nevšimnout, že každý z nich má dírku, kterou se do koblihy vstřikuje náplň teprve až po jejím usmažení. Pokud však chcete vyzkoušet ryze tradiční postup výroby koblih, lze to provést tak, aby vám z nich náplň nevytekla.
Vyválejte si těsto, vykrojte dostatečně velká kolečka a mezi dva kusy dejte náplň v podobě lahodného džemu či povidel. Pak obě kolečka spojte, stačí pevně spojit jejich okraje pomocí sklenice. Takto vyrobené koblížky se nechávají ještě chvíli kynout, obvykle jim stačí už jen 15 minut. Jakmile máte připravené plněné masopustní koblihy, stačí je jen dobře usmažit na másle nebo v oleji.