Jak jíst dobře za rozumné peníze
Mnoho lidí tvrdí, že by rádi jedli lépe. Za touto větou však následují důvody, proč to nejde, a proto realizace tohoto předsevzetí v praxi pokulhává. Jedním z nejčastějších důvodů je tvrzení, že zdravé recepty jsou prostě moc drahé. Což je v poslední době umocněno neustále se zvyšujícími cenami potravin.
V celém kontextu nejde pouze o výběr potravin samotných, což je pouze jeden z faktorů, který stojí za levným a zdravým jídlem. Záleží i na plánování nákupu či jídelníčku, správném skladování potravin nebo efektivním nakládání se zbytky.
V článku vám přinášíme tipy, jak docílit rozumného a vyváženého jídelníčku bez nutnosti utrácet za dobré jídlo horentní sumy.
Chytře plánujte
Zkuste si jednou za týden sepsat, co chcete jíst a jaké recepty zkusit. Zohledněte stav spíže a lednice, a tím pádem také budete vědět, co je třeba případně doplnit. Poznámky si můžete psát do mobilu nebo „postaru“ do zápisníku tomu vyhrazenému. Ačkoliv se to nezdá, v týdnu plném shonu vám tato metoda ušetří čas a budete vědět, na co se těšit.
Důležitá poznámka: buďte flexibilní. Neodmítejte pozvání na oběd s kolegy nebo večeři s přítelem jen proto, že „máte plány“. Spíše jde o rámec, který podle situace upravujte. Plánování také pomůže do jídelníčku cíleně zařadit luštěniny, ryby nebo méně obvyklé druhy příloh. Jaká jídla zkusit? Poradíme vám v článku, kde najdete rychlé a levné recepty. Najdete tu recepty s masem i bez něj. Vybere si tak každý.
Chcete si začít chystat více jídel do krabiček? Se začátky vám pomůže náš článek o domácí krabičkové dietě.
Udělejte si systém v nákupech
Potraviny správně skladujte
Nebojte se privátních značek potravin
V souvislosti se zvyšujícími se cenami potravin jsou privátní značky jednou možností, jak šikovně ušetřit. Nižší cena a méně líbivý obal neznamená nižší kvalitu. V balení se skrývá „značkový“ obsah vyrobený přímo pro konkrétní řetězec.
Například u mléčných výrobků, které máte v jídelníčku často, bych také doporučila sáhnout po větším balení a z něj si postupně odebírat svoji porci podle potřeby. Cenově vychází lépe než balení malá. Jogurt po otevření doporučuji skladovat v uzavřené nádobě s víčkem a sníst do 3 dnů.
V jakých receptech „privátky“ využít? Zkuste třeba jednoduchou kefírovou bábovku. Nebo špagety „pomodoro“ z jednoho pekáče. Uvidíte, že i levné recepty mohou být nejen velmi chutné, ale i zdravé.
Chytře využijte mrazák
Mrazák můžete využít pro jednotlivé suroviny, ale i celá jídla. Jedná se o způsob, jak eliminovat zbytečné plýtvání nebo způsob, jak lépe jíst ve dnech, kdy máte všeho právě nad hlavu a nulové kapacity na vaření. Pokud vařím jídlo, které je vhodné do mrazáku, občas ho udělám víc a po jednotlivých porcích zamrazím. Takovým příkladem jsou třeba masové směsi, polévky, rajčatové omáčky na těstoviny ale i pečivo a sladké pečení typu banana bread. Uvidíte, že se vám budou hodit, až nebudete vědět, co uvařit k večeři, či obědu.
Vyzkoušejte náš recept na zázvorový chlebíček. S šetřením pomůže i batch cooking. Že nevíte, co to je? Přečtěte si v našem článku.
Jednoduchost nadevše
Není nutné mít za každou cenu superpestrý jídelníček a každý den jiné jídlo. Tím nemyslím, že byste měli vynechávat celé skupiny potravin a důležité živiny.
Není ale špatně mít např. dvakrát za sebou stejnou večeři, kterou byste jinak vyhodili nebo si uvařit oběd na dva dny. Určitý „stereotyp“ vám může pomoci a vše ulehčit. Taky omezíte plýtvání. Vsaďte na prověřené kombinace a jídlo plánujte tak, aby bylo vyvážené jak po stránce makro, tak i mikroživin. Na více porcí dopředu můžete připravit recepty na oběd jakou jsou třeba zapečené gnocchi nebo kuře s citrusy a bylinkami.