Zázračná brokolice
Tato košťálová zelenina, kterou jsme si během let zamilovali, je úžasnou potravinou mnoha tváří. Dá se využít celá a navíc je bohatá na živiny, které vám dodají potřebnou energii.
Brokolici buď milujete, nebo nenávidíte, nic mezi tím nejspíš neexistuje. Milovníci brokolice objevili její kouzlo už dávno. A ti, kdo ji stále zařazují do kategorie „neoblíbená“, nakonec stejně zjistí, v čem je její půvab. Historie této zeleniny sahá do Malé Asie a východního Středomoří, ale velmi rychle si získala také obyvatele antického Říma. Patří do čeledi brukvovitých stejně jako zelí, brukev čínská, hlávková kapusta nebo růžičková kapusta.
Přestože jíme většinou tmavě zelenou brokolici, existuje jí celá řada druhů. Od šedozelených přes zelenofialové po bílé. Od klasické brokolice po křížence brokolice a květáku, kterému se říká květolice (romanesco). Ať si vyberete kterýkoliv druh, nemůžete šlápnout vedle.
GUSTO TIP:
ABYSTE NEUTRALIZOVALI ZÁPACH BROKOLICE BĚHEM VAŘENÍ, HOĎTE DO HRNCE KRAJÍC CHLEBA.
Různé způsoby přípravy
Bohatá na živiny
Výběr a skladování
Při nákupu brokolice musíte vzít v potaz několik věcí. Vyberte si kus, který má rovnoměrnou tmavě zelenou barvu, pevné listy i košťál. Nažloutlé nebo měkké listy a květy jsou známkou toho, že je brokolice přezrálá. Můžete ji skladovat až jeden týden v lednici v děrovaném sáčku, aby mohla dýchat. Umyjte ji těsně před přípravou, jinak může zplesnivět. Pokud ji chcete skladovat déle, lze ji také zamrazit.
3 brokolicové tipy na závěr
Až budete přemýšlet, co si z brokolice uvařit, projděte si naše stránky, tipů tu najdete hned několik. Za nás tu máme tři, které musíte určitě vyzkoušet.
- KUSKUS S KUŘECÍMI NUDLIČKAMI A ZELENINOU
- GNOCCHI SE SÝROVOU OMÁČKOU, BROKOLICÍ A SLANINOU
- THAJSKÉ CURRY S KOKOSOVÝM MLÉKEM
A najdete jich tam ještě spoustu dalších!