Šťavnatá rajčata z Hané
Česká rajčata dostupná po celý rok? To je sen, který se začal roku 2016 měnit ve skutečnost. Na úrodných rovinách Hané na Moravě se totiž začala pěstovat cherry rajčata, která je díky patentované technologii možné sklízet 365 dní v roce.
I když má rajče pověst teplomilné sezonní rostliny, lze je pomocí moderních technologií pěstovat po celý rok, a to dokonce na Moravě! V Haňovicích se rajčata už několik let pěstují hydroponicky a udivují svou kvalitou. Plody cherry rajčat odrůdy Angelle jsou sladké a nádherně vybarvené. Sklízejí se za plné zralosti a po utržení vydrží v dobré kondici dva až tři týdny. U zákazníků BILLY se těší rajčata z Haňovic velké oblibě, a proto jsme se do malé vesničky, která se stala symbolem velkého zemědělského úspěchu, vypravili i my.
NÁDHERNÁ VŮNĚ ZRALÝCH RAJČAT
Nedaleko Litovle stojí na ploše tří hektarů obří skleníky vytápěné vlastní bioplynovou stanicí. Roční produkce zemědělského družstva Haňovice Skleníky se pohybuje kolem 700 tun rajčat. Režim pěstování tvoří uzavřený koloběh a díky tomu je zdejší systém mimořádným zemědělským i ekologickým počinem. „Chcete vidět mladé rostlinky?“ ptá se hned po našem příjezdu Veronika Sedlářová, vedoucí střediska Skleníky. Před vstupem do skleníku je nutné, aby se každý člověk oblékl do kombinézy, vydezinfikoval si ruce a boty. V prosklených prostorách nás ohromí téměř tropická atmosféra. Teplo, vlhkost, nádherná vůně zralých plodů a rostliny připomínající liány šplhající až do výšky tři a půl metru. „Rostlin se nesmíte dotýkat, aby se nám sem nic nezaneslo,“ varuje nás průvodkyně.
Vzápětí vysvětluje, proč jsou rostliny tak vysoké: „Každý týden vyrostou rostliny přibližně o 10–15 cm, musí se proto vyvázat do výšky, aby se nezlomily. V průběhu sezony rostlina díky podpůrnému systému utáhne více hlav, čímž dále mohutní. Více hlav, znamená vyšší produkci,“ vysvětluje ekonomka. „Za směnu sklidí jeden člověk až 350 kg rajčat!“ dodává.I když má rajče pověst teplomilné sezonní rostliny, lze je pomocí moderních technologií pěstovat po celý rok, a to dokonce na Moravě! V Haňovicích se rajčata už několik let pěstují hydroponicky a udivují svou kvalitou. Plody cherry rajčat odrůdy Angelle jsou sladké a nádherně vybarvené. Sklízejí se za plné zralosti a po utržení vydrží v dobré kondici dva až tři týdny. U zákazníků BILLY se těší rajčata z Haňovic velké oblibě, a proto jsme se do malé vesničky, která se stala symbolem velkého zemědělského úspěchu, vypravili i my.
Nedaleko Litovle stojí na ploše tří hektarů obří skleníky vytápěné vlastní bioplynovou stanicí. Roční produkce zemědělského družstva Haňovice Skleníky se pohybuje kolem 700 tun rajčat. Režim pěstování tvoří uzavřený koloběh a díky tomu je zdejší systém mimořádným zemědělským i ekologickým počinem. „Chcete vidět mladé rostlinky?“ ptá se hned po našem příjezdu Veronika Sedlářová, vedoucí střediska Skleníky. Před vstupem do skleníku je nutné, aby se každý člověk oblékl do kombinézy,
AŽ DO NEBES
PILNĚ PRACUJÍCÍ ČMELÁCI
Hydroponicky pěstovaná rajčata nerostou ze zeminy, ale vyrůstají ze slisované čedičové vaty ve tvaru kostky, která je vložena do kokosového substrátu. Ke kořenům každé rostliny vede hadička, která ji zásobuje živinami. Roztok se upravuje v laboratoři na míru rostlinám a jejich potřebám. Opylení rostlin zajišťují čmeláci. „Jsou mnohem výkonnější opylovači než včely a celosvětově se používají právě pro produkci skleníkových rajčat,“ prozrazuje Veronika Sedlářová. V každém skleníku se nachází přibližně 35 úlů, které vypadají jako obyčejné papírové krabice. Krabice jsou ale plné života, čmeláci neustále vylétávají z otvorů a pilně pracují. „Tento systém je součástí holandského patentu, úly kupujeme u českého zprostředkovatele, který je dováží z Holandska,“ popisuje ekonomka. Po opylení do zrávají rajčata 6–8 týdnů, vegetační období rostlin je přibližně 11 měsíců, poté porost likvidujeme. Když se skleníky vyčistí, přivezou se z Holandska další mladé rostlinky. A koloběh znovu začíná,“ vysvětluje.
Kromě živin potřebují rajčata dostatečný přísun tepla a vláhy. „Voda je vzácný zdroj, a proto nesmí přijít nazmar ani kapka. Díky speciální technologii se zachytává vysrá žená voda na stěnách skleníku a stejně jako dešťová voda ze střech je odváděná do laguny, která tvoří zásobárnu vody. Vytápění skleníků, větrání a zavlažování je řízeno počítačem a reguluje se podle počasí venku.“ dodává.